Pieczywo z pewnością jest głównym składnikiem diety każdego Polaka. Jego jakość ma niewątpliwą wartość dla naszego zdrowia. Co zatem na nią wpływa?

Jakość pieczywa jest zagadnieniem trudnym do zdefiniowania bowiem obejmuje wiele elementów i cech. To dotyczy m.in czystości podstawowego surowca jakim jest mąka, odpowiedniego sposobu przygotowania ciasta oraz kwestii przechowywania.

Jakie jest nasze pieczywo i jakie ma wartości zdrowotne i dietetyczne?

PEŁNOZIARNISTY NA ZAKWASIE  – zawiera dużą ilość minerałów, w tym potasu, fosforanu, magnezu i cynku i ma niski indeks glikemiczny.

PSZENNY NA ZAKWASIE – Fermentacja zakwasowa zwiększa zawartość kwasu foliowego w chlebie i zawiera mniej glutenu niż chleb wyrabiany na drożdżach.

ŻYTNI 100 % to 100 % żyta na naturalnym zakwasie, zapewniają uczucie sytości na długi czas i ma niski indeks glikemiczny.

Żytni 37 % – jest w 37 % robiony na mące żytniej i na naturalnym zakwasie. ma niski indeks glikemiczny.

Razowy ze słonecznikiem to bogactwo błonnika, który usprawnia pracę jelit, obniża poziom cholesterolu i spowalnia wchłanianie cukru.

Bałtycki – pszenno – jęczmienny, zawiera nasiona lnu oraz słonecznik, jest cennym źródłem białka i omega 3. Nie zawiera laktozy.